reklam
reklam

IMF küresel ekonomik büyüme tahminini düşürebilir - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

5 Temmuz 2022 - 09:07

IMF küresel ekonomik büyüme tahminini düşürebilir

IMF küresel ekonomik büyüme tahminini düşürebilir
Son Güncelleme :

10 Haziran 2022 - 8:39

24 views
reklam

 

Uluslararası Para Fonu Sözcüsü Gerry Rice, fonun bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme beklentisinde bir kez daha aşağı yönlü revizyona gidilmesinin beklendiğini söyledi.
Uluslararası Para Fonu (IMF) Sözcüsü Gerry Rice, küresel ekonomik büyümenin yavaşlama eğiliminde olduğunu ve bazı ülkelerin resesyonla karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

Sözcü Rice, fonun bu yıla ilişkin yüzde 3,6’lık büyüme tahmininin temmuzda aşağı yönlü revize edilmesinin beklendiğini dile getirdi.

IMF Sözcüsü’nün açıklamaları, Dünya Bankası ve Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminlerini düşürmelerinin ardından geldi.

 

OECD küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3’e indirmişti

Dünya Bankası, 7 Haziran’da yayımladığı raporunda, COVID-19 salgını ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın etkileri nedeniyle bu yıla ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,1’den yüzde 2,9’a çekmiş ve stagflasyon riskinin arttığı uyarısında bulunmuştu.

OECD de dün açıkladığı raporunda, daha önce yüzde 4,5 olarak açıklanan küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 3’e indirmişti.

IMF büyüme tahminini iki kez revize etmişti

IMF, ilk olarak ocakta yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda, 2022 yılına ilişkin küresel ekonomik büyüme tahminini yüzde 4,9’dan 4,4’e düşürmüştü.

Fon, nisanda yayımladığı son raporda ise Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle bu yıla ilişkin küresel büyüme tahminini yüzde 4,4’ten yüzde 3,6’ya indirmişti.

Raporda, Ukrayna’daki savaşın maliyetli bir insani krizi tetiklediği, çatışmadan kaynaklanan ekonomik hasarın 2022’de küresel ekonomik büyümede önemli bir yavaşlamaya katkıda bulunacağı aktarılmıştı.

IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm raporu güncellemesini temmuzda yayımlaması bekleniyor.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam