reklam
reklam

Yapay zeka kümesteki tehlikeyi fark edecek - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

12 Ağustos 2022 - 15:31

Yapay zeka kümesteki tehlikeyi fark edecek

Yapay zeka kümesteki tehlikeyi fark edecek
Son Güncelleme :

29 Haziran 2022 - 13:53

22 views
reklam

Yeni geliştirilen yapay zeka teknolojisi, tavukların çıkardıkları sesler vasıtasıyla verdikleri tehlike sinyallerini normal seslerinden yüzde 97 oranında doğru ayırt etti.
Araştırmacılar, çiftlik tavuklarının daha sağlıklı bir biçimde yetiştirilebilmesi için söz konusu yapay zeka teknolojisinin 5 yıl içinde kullanılabilir hale gelebileceğini açıkladı.

Bu teknolojiyle, büyük kapalı alanlarda yetişen tavukların tehlike çağrıları, diğer seslerden yüzde 97 doğruluk oranıyla ayırt edilebiliyor.

Hong Kong’daki City Üniversitesi’nden Alan McElligott, nihai hedeflerinin tehlike çağrılarını saymak değil, tavukların daha az sıkıntı yaşayacağı koşulları oluşturmak olduğuna dikkat çekti. McElligott, benzer teknolojinin -özellikle hindiler gibi- diğer çiftlik hayvanları için de kullanılabileceğini belirtti.

Dünya çapında her yıl yaklaşık 25 milyar tavuk yetiştiriliyor ve bu tavukların büyük bir bölümü büyük kapalı alanlarda bulunuyor. Hayvanların çıkardığı sesler, onların durumu hakkında bilgi edinilmesine yarıyor.

TheGuardian/BRT

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam