reklam
reklam

Greenpeace’den EastMed protestosu - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

30 Mart 2023 - 01:35

Greenpeace’den EastMed protestosu

Greenpeace’den EastMed protestosu
Son Güncelleme :

05 Mart 2023 - 23:18

28 views
reklam

 

 

Greenpeace çevre örgütü, Doğu Akdeniz’den çıkarılacak doğal gazın boru hatlarıyla Avrupa Birliği’ne taşınmasını öngören EastMed projesini, Avrupa Komisyonu önünde düzenlediği bir eylemle protesto etti.

Ayrıca yine örgüt tarafından yayımlanan bir raporda, projenin bölgeye vereceği çevresel ve siyasi zararlara değinildi.

Greenpace örgütünün 20 üyesinin Çarşamba günü Avrupa Komisyonu’nun Brüksel’deki ofisi önünde toplanarak, Doğu Akdeniz doğal gazının, deniz altından döşenecek borularla Avrupa Birliği’ne taşınmasını öngören EastMed projesini protesto etmesi Rum gazetelerinin sayfalarında yer buldu.

Rum gazeteleri, örgütün, Avrupa Komisyonu binası önündeki protestoda, Avrupa Birliği’nin çevreyi ve bölge barışını önceliği haline getirerek EastMed projesini “ortak ilgi projeleri” listesinden çıkarmaya çağırdıklarını aktardı.

“EastMed projesinin aşırı askeri ve kuşku duyulan bir bölgede gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü” belirtilen örgütün açıklamasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kelimesi de kullanıldı.

Habere göre açıklamada “söz konusu boru hattının, Kıbrıs Cumhuriyet ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında, adanın ve kaynaklarının kontrolü konusunda çözümü olmayacak bir çatışmaya sebep olabileceği” ifadesine yer verildi.

Gazetenin haberinde ayrıca, Greenpeace örgütünün daha önce bu konuda hazırladığı raporlara da geniş yer verilirken, Helen örgütlerinden Greenpeace’e yönelik yapılan açıklamalar da aktarıldı.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam