reklam
reklam

Çavuşoğlu ile Lavrov biraraya geldi - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

6 Temmuz 2022 - 16:05

Çavuşoğlu ile Lavrov biraraya geldi

Çavuşoğlu ile Lavrov biraraya geldi
Son Güncelleme :

08 Haziran 2022 - 19:56

33 views
reklam

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Ankara’da bir araya geldi.

Görüşme sonrası Karadeniz’de tahıl koridoru planı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, “Birleşmiş Milletler, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz” diye konuştu.

Lavrov ise, “Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin piyasadaki payı sadece yüzde 1, Gıda krizi oluşturacak bir durum yok” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’de bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, “Savaşın müzakereler yoluyla sona erdirilmesi lazım. Müzakerelere dönmek için zemin oluştuğunu görüyoruz” dedi.

Karadeniz’de tahıl koridoru planı ile ilgili konuşan Mevlüt Çavuşoğlu, “BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında oluşturulabilecek bir mekanizmadan bahsediyoruz. Türkiye olarak bu planı uygulanabilir görüyoruz” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “”Dünyanın hem Ukrayna hem de Rusya’dan ihraç edeceği ürünler varsa bunun önünü hep birlikte açmamız gerektiğine inanıyoruz” derken, “Gemilerin güvenli seyri için tedbirler görüşülmeli” ifadelerini kullandı.

“Ukrayna ve Rusya’nın tahılda payı, toplamın 3’te 1’i” diyen Çavuşoğlu, “Mekanizma ile ihracat engelleri ve endişe kalkar” açıklamasını yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise “”Ukrayna’nın tahıl ürünlerinin piyasadaki payı sadece yüzde 1. Gıda krizi oluşturacak bir durum yok. Ukraynalılar tahılı ve insanları rehin tutuyor” ifadelerini kullandı.

Gemilerin güvenliğini sağlamaya hazır olduklarını söyleyen Rus Dışişleri Bakanı, “Bunu Türk mevkidaşlarımızla el ele yapmaya hazırız. Ukrayna ürünleri için üzerimize düşeni yaparız. Zelenski mayınsızlaştırmaya karşı, problem bizde değil” dedi.

Ziyaret çerçevesinde ikili ilişkiler ve bölgesel konuların yanı sıra tahıl tankerlerinin Karadeniz’de güvenli yolculuğu, Karadeniz ve limanlara güvenli giriş-çıkışı ile Rusya ve Ukrayna’nın bu konuda yaşadığı endişeler ele alındı.

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam