DOLAR 32,4980 0.12%
EURO 34,8708 0.38%
ALTIN 2.480,990,78
BITCOIN 1986144-4,29%
İstanbul
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öztürkler: Yapılan kesinti değil, toplumsal ihtiyaçlarımıza yönelik yatırımdır

Öztürkler: Yapılan kesinti değil, toplumsal ihtiyaçlarımıza yönelik yatırımdır

ABONE OL
22 Mart 2023 18:05
Öztürkler: Yapılan kesinti değil, toplumsal ihtiyaçlarımıza yönelik yatırımdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, “Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi”nin, toplumsal ihtiyaçların karşılanması adına kapsamlı bir çalışma olduğunu belirterek, “Esasında burada yapılan kesinti değil, toplumsal ihtiyaçlarımıza yönelik yatırımdır” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Ziya Öztürkler, katıldığı programda ülke gündemi ve bakanlığın icraatları hakkında açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Öztürkler, Cumhuriyet Meclisi’nin gündeminde olan “Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi” ile hedeflenen çalışmanın özünde toplumsal ihtiyaçlara yönelik eksiklerin giderilmesi, geleceğe yönelik tedbirlerin alınması ve bu amaçlarla kaynak yaratılması olduğunu ifade etti.

Öztürkler, ülkede meydana gelebilecek deprem ve diğer doğal afetlerle mücadele kapsamında arama kurtarma, sağlık, geçici zorunlu barınma ve eğitim alanlarındaki çalışmaların yapılması, barınma ihtiyaçlarının karşılanması, depremden doğrudan etkilenen KKTC vatandaşlarının desteklenmesi, mevcut kamu binaları, hastaneler ve okulların güçlendirilmesi, ayrıca yerel yönetimlerin bu alanlarda yapacağı çalışmalara katkı yapılmasını sağlamaya yönelik kaynak yaratılmasının amaçlandığına dikkat çekti.

-“ ‘Ben değil biz’ anlayışı ile hareket edildi”

“Deprem ve Diğer Doğal Afetlere Yönelik Mali Yardım ve Hazırlık Yasa Önerisi ile yapılmak istenen bugün için değil, yarınlarımızın, toplumsal ihtiyaçlarımızın karşılanması adına kapsamlı bir çalışmadır” diyen Öztürkler, şöyle devam etti:

“Esasında burada yapılan kesinti değil, toplumsal ihtiyaçlarımıza yönelik yatırımdır. Bu nedenle muhalefetin itirazları, önerileri, ortak akıl ve toplumsal fayda temelinde değerlendirilmiştir. Cumhuriyet Meclisi’mizde Sayın Başbakanımızın talimatlarıyla şekillenen Ad-Hoc komite, bu önemli hususta muhalefetin tekrar görüşme isteğine olumlu yaklaşmıştır. Toplumsal ihtiyaçlarımıza yönelik, ‘ben değil biz’ anlayışı ile hareket edilmiştir.”

-“Lafta değil, hizmette yarışan bir siyaset anlayışına sahibiz”

“Dijital Dönüşüm” çalışmaları ve KKTC e-Devlet Programı kapsamında geliştirilen “e-Nüfus ve e-Kimlik Sistemleri’nde güncelleme yapıldığını ifade eden Öztürkler, şunları kaydetti:

“Nisan başı itibariyle vatandaşlarımız doğum ve ölüm belgesi için devlet dairelerine gelmeye gerek duymadan, ilk kez e-devlet şifresi ile evlerinden, iş yerlerinden, telefonlarından online olarak belgelerini alabileceklerdir. Dijital Dönüşüm çalışmaları kapsamında Nüfus Kayıt Dairesi Müdürlüğümüz, e-nüfus ve e-kimlik sistemlerinde ciddi çalışmalara imza atıyor. Sadece doğum ve ölüm belgelerinde değil, uluslararası güvenlik standartlarında yeni çipli beyaz ve mavi kimliklerin çok daha güvenli olacak şekilde hazırlanması, gelecekte tam anlamıyla bakanlık hizmetlerinin dijital platformlar aracılığıyla çağa uygun, çok daha verimli vatandaşa sunulması için çalışıyoruz. Lafta değil, hizmette yarışan bir siyaset anlayışına sahibiz.”

-“Kendi imkanlarımızla insanımıza en iyi hizmeti sunmak ana hedefimizdir”

TC ve KKTC vatandaşları haricinde üçüncü ülke vatandaşı yabancıların mal satışlarından alınan tapu harçlarında kısa süre önce yapılan yeni düzenleme ile ilk kez sosyal konut yapımı için yüzde 3’lük bir kalem ayrıldığının altını çizen Bakan Öztürkler, özellikle küresel krizlerin peşi sıra yaşandığı, ekonomik sıkıntıların hayatı zorlaştırdığı bir dönemden geçerken, sosyal devlet olmanın bir gereği ve en önemli toplumsal ihtiyaçlardan biri olan gençleri yuva sahibi yapmak amacıyla kaynak yaratılması adına önemli bir adım attıklarını belirtti.

“Yıllardır herkesin büyük bir ihtiyaç olarak dile getirdiği sosyal konut yapımı için önemli bir kaynağın oluşması adına ciddi bir adım attık” diyen Bakan Öztürkler, “Dar gelirli, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın, gençlerimizin bu topraklara kök salması, adına yaptığımız çalışmalarla artık sosyal konut yapımı için öz kaynaklarımızla hareket edebileceğimiz bir zemin oluşturulmuştur” diye konuştu.

Atılan adımların toplumsal ihtiyaçların karşılanması ve geleceğe yönelik hedeflere ulaşılmasına olanak yaratacağını ifade eden İçişleri Bakanı Öztürkler, “Kendi imkanlarımızla insanımıza en iyi hizmeti sunmak ana hedefimizdir” vurgusu yaptı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.