reklam
reklam

Karaca: En çok zeytin, harup ve avakado çesitlerine talep artıyor - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

23 Mart 2023 - 03:03

Karaca: En çok zeytin, harup ve avakado çesitlerine talep artıyor

Karaca: En çok zeytin, harup ve avakado çesitlerine talep artıyor
Son Güncelleme :

28 Ocak 2023 - 17:58

27 views
reklam

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Türkmenköy İstasyonu 100 çesiti aşkın fide ve fidan üretimiyle halkın talebinin yanı sıra üreticinin de ihtiyacına karşılıyor.

İstasyonun çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Cem Karaca Türkmenköy Araştırma İstasyonu’nun 3 istasyondan bir tanesi olduğunu belirterek, Güzelyurt ve Lefkoşa istasyonlarının da bulunduğunu söyledi.

Tarım Dairesi’nin bünyesinde bulunan fidanlık üretim tesislerinin de enstitü müdürlüğüne bağlanmasıyla birlikte 2019 yılından itibaren yeniden yapılanarak fidan üretimine ağırlık verildiğini kaydetti.

Üretimin her yıl katlandığına işaret eden Karaca, fide ve fidan üretiminde 140 bin rakamına ulaşıldığını kaydetti.

Türkiye’den gelen suyla birlikte üreticinin taleplerinin arttığına dikkati çeken Karaca, üreticinin taleplerine cevap vermek adına çalışmaların sürekli güncellendiğinin altını çizdi.

Minimum 6,7 yıl adaptasyon sürecinin ardından fide ve fidan üretimi yapıldığına işaret eden Karaca, böylece üreticin mağduriyetinin önlenmeye çalışıldığını söyledi.

Son yıllarda en çok zeytin, harup ve avakado çesitlerine talep olduğunu dile getiren Karaca, zirai ilaçların kullanımıyla ilgili bilgi de vererek, üreticiye her konuda yardıma hazır olduklarını sözlerine ekledi.

BRT

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam