reklam
reklam

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, yeni geçiş kapılarının açılması için eylem düzenledi - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

22 Eylül 2023 - 07:37

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, yeni geçiş kapılarının açılması için eylem düzenledi

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, yeni geçiş kapılarının açılması için eylem düzenledi
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2023 - 15:46

44 views
reklam

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi, Lefkoşa’da BM kontrolündeki Ledra Palace Otel karşısında yer alan Dayanışma Evi önünde, “Yeni kapıların açılması, adanın birleştirilmesi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerin arttırılması” talebiyle eylem gerçekleştirdi.

Eyleme katılan Kıbrıslı Türk örgütler Lokmacı kapısında toplanarak “Yeni Yollar Açıyoruz, Kıbrıs’ı Birleştiriyoruz” yazılı pankart taşıyarak, Dayanışma Evi’ne yürüdü.

Aynı saatlerde eyleme destek veren Rum örgütler de Ledra Caddesi’nde buluşarak, aynı pankartla Dayanışma Evi’ne yürüyüşe geçti.

Dayanışma Evi önünde Türkçe ve Rumca basın açıklamaları yapıldı.

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi adına Türkçe konuşmayı yapan Ahmet Derya, ilk geçiş noktasının açılmasından 20 yıl sonra, dikenli tellerin ikiye böldüğü Kıbrıs’ta, geçiş noktalarının önemine vurgu yaptı.

Derya, Lefkoşa’da, Luricina’da ve Erenköy bölgeleri ile diğer bölgelerde de yayalar ve araçlar için yeni geçiş noktaları açılması gerektiğini söyledi.

110’dan fazla örgütün bu eyleme ilişkin ortak bildiriye imza attığını da kaydeden Derya, bu talebin her iki taraf için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti.

Derya, Kıbrıs sorununun çözümünün, siyasi eşitliğe dayalı, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde yeniden birleşmeyle mümkün olabileceğini de ifade ederek, temas, ortak mücadele ve faaliyetin şart olduğunu vurguladı.

Sonrasında barikatların açılmamasından etkilenen bölgelerden iki genç, yaşanan sıkıntıları dile getirdikleri birer konuşma yaptılar.

Luricina bölgesinden Türk tarafı adına konuşmayı İsmail Özyol gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Colin Stewart’ın etkinliğe destek belirttiği vurgulanırken, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi adına hazırlanan mektup etkinliğe gelen BM temsilcisine teslim edildi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam