reklam
reklam

Ekonomik kararlar açıklandı… - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

30 Eylül 2023 - 09:28

Ekonomik kararlar açıklandı…

Ekonomik kararlar açıklandı…
Son Güncelleme :

03 Şubat 2021 - 15:59

125 views
reklam

Başbakan Ersan Saner, yeni ekonomik önlemleri açıklamak ve Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin dün aldığı tedbir kararlarına ilişkin hükümetin kararını duyurmak adına Başbakanlık’ta basın toplantısı düzenledi.

Saner, kameralar karşısına; Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile Maliye Bakanı Dursun Oğuz’la birlikte geçti.

Başbakan Ersan Saner’in açıklamalarından satır başları şöyle:

-Sokağa çıkma yasağını Girne ile aynı noktaya taşıyarak, bugünden itibaren 10 Şubat 2021 tarihine kadar tüm ilçelerimizde uzatıyoruz. Kısmi sokağa çıkma yasağını tüm ilçelerimizde, 10 Şubat, saat 23.59’a kadar uzatmaya karar verdik.

-2020 yılından kalan Bin 500 Türk Liralık destekleri ile 2 bin TL’lik destekler, 5 Şubat 2021 tarihinde ödenecek.

-Yaklaşık 60 bin çalşan için veirlen sigorta prim desteği 2021 Şubat ayından geçerli olmak üzere Haziran 2021’e kadar uygulanacaktır.

-Prim destekleri 31 Aralık 2020 tarihli sigorta kayyıtları esas alınarak, işletmelerin yüzde 84’üne denk gelen ve en fazla 10 çalışanı olan işletmeler için sigorta priminin tamamı ödenecek, 11 çalışan için yüzde 50’si ödenecek.

-Kısmi sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemde en fazla etkilenen işletme çalışanlarına, işletmenin kapalı kaldığı süre göz önünde bulundurarak aylık ‘en fazla’ bin 500 TL olmak üzere destek ödemesi yapılacak.

-Günü birlik çalışarak geçinen ve işsiz kalan hane halkına 2020 yılında yapılmış yardımlara hükümetimiz tarafından yüzde 25 artış yapılmıştır.

-Evli veya çocuk bakmakla sorumlu olanlara verilen yardım, 1500 TL’ye çıkartılmıştır.

-Engelli vatandaşlarımıza, 2021 yılı şubat-mart-nisan aylarını kapsamak üzere ilave yüzde 10.65 Hayat Pahalılığına ek olarak yüzde 10 Covid-19 yardımı verilecek.

Her bir işletmeye 120 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacak, bu tutarın 100 bin TL’si amaca bakılmaksızın yani sigorta veya ihtiyat sandığı borcu olup olmadığına bakılmaksızın kullanılabilecek.

-20 bin TL ise kira kontrat ibraz edilmesi halinde kullandırılacak.

-Poliçeler Yasası uyarınca yetersiz bakiye, tekrar ibraz veya ilk ibrazı yapılacak çekler için 15 iş günü olan ikinci ibraz süresi, 21 iş gününe çıkartılacak.

-Elektrik desteği, 2021 yılı Ocak, Şubat ve Mart aylarında devam ettirilecek.

-Pandemi nedeniyle tarımsal ve hayvansal alanlarda yaşanan sıkıntıları aşmak adına, 40 milyon TL Koronavirüs desteği verilecektir.

-Vakıflar tarafından konut ve bazı istisnalar hariç iş yerleri kira bedellerinde her ay düzenli ödenmesi halinde yüzde 25 indirim yapılacaktır.

-Sosyal Sigortalar Yasası kapsamında pozitif vaka temaslıların karantinada kaldıkları sürece kendilerine karantina ödemesi verilecektir.

reklam

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN
reklam