reklam
reklam

Cumhurbaşkanı Tatar yarın New York’a gidiyor - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

5 Ekim 2022 - 15:47

Cumhurbaşkanı Tatar yarın New York’a gidiyor

Cumhurbaşkanı Tatar yarın New York’a gidiyor
Son Güncelleme :

17 Eylül 2022 - 14:15

21 views
reklam

Cumhubaşkanı Ersin Tatar, BM Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere yarın New York’a gidiyor.
Cumhurbaşkanı Tatar ve heyeti yarın sabah saat 09.30’da Ercan havalimanından hareket edecek.

Cumhurbaşkanı Tatar, New York ziyareti öncesi BRT canlı yayınına katılarak temaslarına ilişkin açıklamamalarda bulundu,..

New York’ta yapacakları temaslarda Türk tezlerini yeniden savunacaklarını belirten Tatar, Kıbrıs Türkünün egemen eşitliğinin kabul göreceği bir zemin oluşmadan resmi müzakerelere başlamayacaklarını kaydetti.

“Hala ortak bir zemin yok ve egemen eşitliğe dayalı bir ortaklığa olumlu bakılmadığı için bir müzakere zemini henüz yok” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Tatar, “Biz halkların refahını artırmak için iş birliğine hazırız, vizyonumuz geniş ve dünya dili konuşan bir tarafız, resmi müzakereler başlayamasa da yapılacak çok şey var, işbirliği önerilerimiz dikkate alınmalı” ifadelerini kullandı.

“Biz iki tarafın işbirliği içinde çalışmasına önem veriyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının sürekli gündeme taşıdığı, Sıfır asker sıfır garantinin mümkün olmadığını bunun Kıbrıs Türkünün sonu olacağını belirterek, “Ben böyle bir öneriyi Kabul edemem, Türkiye’nin adadaki varlığının sonlanmasına razı gelemem, bunu onaylamam mümkün değildir” dedi.
New York’taki Türk Evi’nde görüşmeler yapmayı planladıklarını da söyleyen Tatar, en iyi şekilde bu görüşmeleri tamamlamak istediklerini belirtti.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam