reklam
reklam

Aşıda biyoetik ihlaller tespit edildi - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

24 Eylül 2021 - 09:31

Aşıda biyoetik ihlaller tespit edildi

reklam
Aşıda biyoetik ihlaller tespit edildi
Son Güncelleme :

11 Eylül 2021 - 15:02

20 views
reklam

Güney Kıbrıs’ta Koronavirüs “vaccelerate” isimli klinik aşı denemeleri programı ile ilgili biyoetik kuralların ihlal edildiği bildirildi.

Fileleftheros’un haberine göre, klinik aşı denemelerinin hiçbir emniyet supabı olmadan yapıldığı gerekçesi ve konuyla ilgili araştırma başlatılması talebiyle, Avukat Yannos Yeorgiadis’in kaleme aldığı ve Rum yönetiminin 17 Şubat 2021 tarihli çocuklara yönelik klinik aşı deneyleri ile ilgili basın açıklamasına atıf yapılan bir şikâyet mektubuna çok sayıda kişi imza attı.

Rum Yönetimi Başkanı, Başsavcılık, Sayıştay Başkanlığı, Meclis Başkanı, Polis Genel Müdürü ve Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu’na gönderilen şikayet mektubunda, 12 yaş ve üzeri çocuklara aşı yapılacak olması nedeniyle velilerin, çocuklarına yapılan aşılar hakkında yeterli bilgilendirilmemesi etik dışı olarak nitelendirildi.

Bu genel endişe haricinde “Vaccelerate” projesiyle, Rum yönetiminin taraf olduğu; tıp ve biyoetik uygulamalarıyla ilgili İnsan Haklarının ve İnsan Onurunun Korunması Sözleşmesi ve insan kullanımına yönelik ilaçlarla ilgili tüzüklere yönelik birçok ihlalde bulunulduğuna dikkat çekildi

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam