reklam
reklam

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol:Rusya Avrupa’ya doğalgaz ihracatını tamamen kesebilir - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

6 Temmuz 2022 - 16:56

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol:Rusya Avrupa’ya doğalgaz ihracatını tamamen kesebilir

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Birol:Rusya Avrupa’ya doğalgaz ihracatını tamamen kesebilir
Son Güncelleme :

24 Haziran 2022 - 11:19

22 views
reklam

 

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol, katıldığı bir konferansta dünyanın global enerji krizinin ortasında bulunduğunu söyledi.

 

Bu enerji krizinden kısa bir sürede çıkılmasının mümkün görünmediğini belirten Birol, 23 Şubat itibarıyla dünyadaki enerji sisteminin bir daha geri dönmemek üzere değiştiğini kaydetti.

 

Birol, gelecek dönemde ticaret yollarının değişeceğini, enerjide yeni ortaklıkların gündeme geleceğini, bazı ortaklıkların biteceğini ve yeni teknolojilerin beklenmedik şekilde güçleneceğini anlattı.

 

Birol, enerjide bir savaş halinin olduğunu ifade ederek, Avrupa’nın enerji verimliliğini artırma, başka doğalgaz kaynakları bulma ve kömür santrallerinin kullanımını artırma gibi adımlarının sorunu çözmede tam yeterli olamayacağını dile getirdi.

 

Bu yüzden Avrupa ülkelerinin acil durumda hayata geçirilecek doğalgaz dağıtım kısıtlama planlarını hazırlaması gerektiğini vurgulayan Birol, “Bir yandan Avrupa Rusya’dan doğalgazı azaltmak için adımlar atarken, Rusya da Avrupa’ya doğalgaz ihracatını tamamen kesebilir. Böyle bir olasılık bence masada duruyor. Enerji ile jeopolitik her zaman için iç içedir ama bu kadar iç içe olduğu bir dönem hatırlamıyorum.” dedi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam