reklam
reklam

Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği kuruldu . KKTC Ombudsmanı birlikte kurucu üye olarak yer aldı - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

16 Ağustos 2022 - 20:14

Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği kuruldu . KKTC Ombudsmanı birlikte kurucu üye olarak yer aldı

Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği kuruldu .  KKTC Ombudsmanı birlikte kurucu üye olarak yer aldı
Son Güncelleme :

06 Temmuz 2022 - 13:16

31 views
reklam

Türk dillerini konuşan ülkeler arasındaki bağın güçlendirilmesi amacıyla oluşturulan Türk Devletleri Ombudsmanlar Birliği, resmen kuruldu.  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Yüksek Yönetim Denetçisi de birliğin kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Türk Devletleri Ombudmanlar Birliği resmen kuruldu.

Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Dairesi ratarafından yapılan açıklamda Birliğin Türkiye Cumhuriyeti Kamu Denetçiliği Kurumunun ev sahipliğinde Bursa’da kurulduğu belirtildi.

Açıklamda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de kurucu üyesi olduğu Birliğin imza törenine Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) İlkan Varol’un da katıldığı belitildi.

İmza töreninde bir konuşmada yapan Ombusman İlkan  Varol, Birliğin Ombudsmanlık ve İnsan Hakları Kurumlarının bilinirliğinin artırılması ve geliştirilmesi, üyeler arasında işbirliği ve ilişkilerin pekiştirilmesi, üyeler arası bilgi alışverişi ve tecrübe paylaşımının artırılması yönünde katkıda bulunacağına inanç belirtti.

Varol, 1996 yılında kurulan Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman)  Dairesinin bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en güven duyulan devlet kurumlarından biri olduğunu vurguladı.

Varol, Birliğin, gerek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerekse birliğe üye olan Türk dili konuşan üye ülkelerin Ombudsmanlık ve İnsan Hakları Kurumlarına özellikle hukukun üstünlüğü ve daha birçok alanda katkı koyacağına inanç belirtti.

Ambargolar yüzünden dışlanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için, böylesi bir Birliğin kurucu üyesi olmasının  önemini de vurgu yapan Varol, bu fırsatı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne verdiği için Anavatan Türkiye’ye teşekkür etti.

İmza törenine AK Parti Genel Başkan Vekili ve Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım da katıldı.

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam