reklam
reklam

Töre: Öncelikli olarak Cumhuriyet Meclisi yerleşkesinin yapılıyor olması sevindirici - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

2 Aralık 2022 - 12:31

Töre: Öncelikli olarak Cumhuriyet Meclisi yerleşkesinin yapılıyor olması sevindirici

Töre: Öncelikli olarak Cumhuriyet Meclisi yerleşkesinin yapılıyor olması sevindirici
Son Güncelleme :

01 Kasım 2022 - 0:30

21 views
reklam

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre BRT’de 17. Saat programına katılarak Meclis çalışmaları ile ilgili soruları yanıtladı.

CTP’nin yorumunu ağır eleştiri olarak görüyorum”

Meclis Başkanı Töre, UBP’nin iki vekilinin dönüşümlü olarak Avrupa Parlamentosu toplantılarına katılma kararına CTP’nin kendine has yorumları olduğunu söyledi.

Zorlu Töre, “CTP’nin yapmış olduğu yorum şekline saygı duyulur. Ama biraz anlayışlı karşılamak lazımdır. Hakan Dinçyürek bazen AP toplantılarına gidemeyeceği yönünde herhalde beyanı olmuştur. Oğuzhan Hasipoğlu da deneyimli, tecrübeli bir vekildir. Bu tür toplantılara zaten gidiyordu. Dolayısıyla bunu turistik gezilere gidiyorlar maksatlı olarak değiştirdiler yorumunu ben biraz ağır eleştiri olarak görüyorum ve doğru da bulmuyorum” dedi.

Töre, en büyük yanlışlığın ise AKPA’ya gönderilen UBP ve CTP milletvekillerin Kıbrıs konusunda farklı görüşleri ifade etmeleri olduğunu söyledi.

Zorlu Töre, “AKPA’ya gönderdiğimiz hem UBP’nin hem de CTP’nin milletvekili oralarda farklı görüşleri ifade ettiler. Ve bunlar kamuoyuna yansıdı. Biri çıkıyor federal çözümü savunuyor. Biri iki devletliliği savunuyor. Federal görüşü bugün KKTC hükümeti artık benimsemiyor. Bu görüş geride kaldı diyor. Cumhurbaşkanı da iki eşit egemen devlet diyor. Anavatan Türkiye de artık federasyon olmaz, görüşülemez diyor. Ama buna rağmen anamuhalefet partisinin milletvekili AKPA’da gidip federasyonu savunuyor. Biz federasyon istiyoruz diyor. Bence asıl eleştirilecek olan kısım budur” dedi.

“Meclis’e ortak veya ayrı ayrı rapor sunacaklar”

AKPA toplantısına katılan CTP milletvekili Armağan Candan ile UBP milletvekili Özdemir Berova’nın yarın Meclis’e ortak veya ayrı ayrı rapor sunacaklarını da belirten Töre, “ Bu konuda kendilerinden bir rapor bekleniyor” diye konuştu.

“Anamuhalefet partisi başkanı başta olmak üzere tüm milletvekilleri hücuma geçiyorlar”

Meclis’te kendisine yönelik yapılan eleştirilere ilişkin soruya da yanıt veren Zorlu Töre, “Meclis’te normal düzeyde eleştiri olsa, soru soruluyor cevap isteniyor. Ben cevap vermeye çalışıyorum ama benim vermeye çalıştığım cevabı karşı taraf dinlemiyor. Sanki isyan etmiş gibi konuşuyor. Bunlar doğru değildir. Böyle büyük bir kükreme edası ile konuşmalar yapılıyor. Ve cevap vermeye kalkındığı zaman da yine hepsi birden başta anamuhalefet partisi başkanı olmak üzere diğer bütün milletvekilleri hepsi birden konuşmacıya yanı bana ciddi bir şekilde hücuma geçiyorlar.Bunlar doğru şeyler değil. Demokrasilerde dinlemesini de, konuşmasını da öğrenecen.Her ikisini de yapmak lazımdır. Ben medeni ölçüler içerisinde cevap vermeye çalışıyorum” dedi.

CTP’ye sorsanız daha iyi edersiniz”

Meclis’te tüm partileri kucaklayıcı bir pozisyon içerisinde olup olmadığına yönelik soruya ise Töre, “Bu soruyu CTP’ye sorsanız daha iyi edersiniz. Çünkü saldırgan yapılı onlardır. Ben hiç bir zaman saldırmadım, küfretmedim, ağır hakarette de bulunmadım. Ağır ifadeler de hiç kullanmadım. Ama bazı CTP’li milletvekilleri hiç yakıştırmadığım sözler söylüyorlar. Gerçi daha sonra selamlaşıyoruz o ayrı bir konu ama o kadar ağır ifadeleri hak etmediğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

 

“Onlar beğenmeyecek diye ben “Yüce Meclis” demekten vazgeçmem”

“Yüce Meclis” ifadesine bazı milletvekillerinin çıkıp inatla cüce Meclis dediğini de söyleyen Zorlu Töre, “Meclis Başkanı olarak prosedür ne ise onu yerine getiriyorum.Adap neyi gerektiriyorsa, Meclis iç tüzüğü neyi gerektiriyorsa ben onu yerine getiriyorum. Onlar beğenmeyecek diye ben yüce Meclis demekten vazgeçmem” dedi.

“15 Kasım’da Cumhuriyet Meclisi’nin yeni binası için temel atma töreninin olup, olmayacağını bilmiyorum”

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Cumhuriyet Meclisi yerleşkesine tepki koyan CTP vekillerinin şuanda sakinleştiklerini ifade etti.

 

Töre, “15 Kasım’da Cumhuriyet Meclisi’nin yeni binası için temel atma töreni olur mu? olmaz mı? şuanda bunu bilmiyorum.Şuanda bilgim dahilinde birşey yoktur. Yalnız orada çalışmalar devam ediyor. Öncelikli olarak Cumhuriyet Meclisi yerleşkesi yapılacak. Bu da sevindirici bir durum. Çünkü mevcut şuanki bina eski ve yıpranmıştır.Yeni yapılacak bina için CTP’liler buna da karşı çıktılar. Gidip tellerin üzerinden atladılar. Ciddi şekilde tepkiler ortaya koydular. Şuanda sakinleştiler gibi görünüyor”…

“Anıtlar için kimse beton diyemez”

Cumhuriyet Meclisi’nde herşeyin kendi istediği gibi olmadığının da altını çizen Töre, “Meclis’te 5 tane siyasi parti vardır. İki partinin de grubu bulunuyor. Dolayısıyla iki partinin ağırlıklı pozisyonu söz konusudur. Onların görüşlerini, düşüncelerini de dinleyerek zaman zaman ona göre davranış biçimi sergilemek veya karar üretmek noktasında olduğumuzu her zaman bilen birisiyim. Ve o şekilde de davranırım” dedi.

Töre, Meclis’e Atatürk ve Doktor Fazıl Küçük anıtı yapılması konusundaki tavrının açık ve net olduğunu da belirtti.

Meclis Başkanı Töre, “Kimse bu anıtlar için beton diyemez. Bu tür ifadeler kabul edilemez. Ben sayın Tufan Erhürman’dan ilgili milletvekili veya milletvekilleri kim söylediyse onları kendisi biliyor. Onlara gidip de yapmayın, söylemeyin demesini beklerdim. Halbuki Tufan Erhürman tam tersini söyledi. Çıktı kürsüye tekrardan ama ben cevap vermedim. Çünkü gerginlik devam edebilirdi”dedi.

“Tamamen siyasi rant peşindedir”

Meclis Başkan Yardımcısının yaptığı eleştirileri de kasıtlı olarak nitelendiren Zorlu Töre, “Meclis Başkan Yardımcısı tamamen siyasi rant peşindedir” diye konuştu.

Meclis Başkanı Töre, “Sayın Meclis Başkan Yardmcımız gelip kürsüyü grubu ile beraber işgal ediyor. Eylemcilere gidiyor, Meclis’e karşı kışkırtıyor. Meclis Başkan Yardımcısının görevi kürsü işgal etmek midir? Veya kalkıp da süre uzadığında Meclis Başkanı uyardığı zaman hayır konuşsun, bırakın konuşsun deyip, İç tüzüğü benim gibi onun da savunması gerekmez mi?” dedi.. BRT

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam