reklam
reklam

Tatar: Artık federal temelde bir antlaşmayı öngörmüyoruz - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

6 Temmuz 2022 - 01:50

Tatar: Artık federal temelde bir antlaşmayı öngörmüyoruz

Tatar: Artık federal temelde bir antlaşmayı öngörmüyoruz
Son Güncelleme :

01 Haziran 2022 - 19:00

22 views
reklam

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TRT Radyo 1 ile Radyo Vatan’ın ortak canlı yayınına katılarak, Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Tatar, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in gönderdiği Güven Yaratıcı Önlemler ile ilgili mektubun basına verilmesi ile ilgili sorulan soru üzerine, Cenevre’deki 5+1 görüşmede Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle egemen eşitlik ve egemen uluslararası statüden bahsedildiğini söyleyerek, artık federal temelde bir antlaşmayı öngörmediklerini belirtti.

Rumların federasyon anlayışı ile Türklerin federasyon anlayışının farklı olduğunu anlatan Tatar, “Onların düşüncesi, zaman içinde tek egemenlik çatısı altında Türklerin azınlığa düşeceği hatta yok oluşa gideceği bir süreç ve Avrupa Birliği’ne üye olmadığı için Türkiye’nin adadan askerini çekmesidir. Türk askeri buradan çekilirse adadaki barış tekrar tehlikeye girer. Biz bu siyaseti asla kabul etmeyiz. Kıbrıs meselesinin özü, egemenlik meselesidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ilgili bir soru üzerine ise Yunan lobisine bağlı olarak yaptığı konuşmasında Kıbrıs’a değindiğini ifade ederek, Miçotakis’in “48 yıldır Kıbrıs işgal altında” dediğini anımsattı ve “Kıbrıs’ı esas işgal eden Yunanistan’dır” ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin esasta iki halkın kurduğu ortak bir cumhuriyet olduğunu fakat bunun “Rum Cumhuriyeti”ne dönüştüğünü belirten Tatar,
“Kıbrıs’ın tarihine baktığımızda hiçbir zaman Rum egemenliğinde olmadığını görüyoruz. Dünyadaki insanlar Kıbrıs meselesinin özünü bilmiyor. Kıbrıs’ta iki devletten bahsediyoruz. Kabul etmeyebilirler fakat 1964’ten beri Kıbrıs’ta iki devlet vardır.”

“Yapılacak olan antlaşma, mutlaka iki devleti içermelidir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, sonuna kadar yeni siyasetin devam edeceğini vurguladı.

TATAR-GYÖ-II 19.00 1.6.22

“Biz kendi devletimize sahip çıkmak zorundayız” diyen Tatar, birçok bedel ödendiğini ve Kıbrıs Türkünün tekrar aynı şeyleri yaşamayı hak etmediğini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin de yeni siyasetin arkasında olduğunu belirten Tatar, davadan geri dönülmeyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, kendisi için esas rehberin Türkiye Cumhuriyeti olduğunu belirterek, iki ülke arasındaki bağların asla kopmayacağını ve kopartılamayacağını kaydetti.

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam