reklam
reklam

“Sessizliğimin Sesi Olur Musun?” projesinin ikincisi,Çatalköy İlkokulu’ndan yapıldı - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

17 Mayıs 2022 - 07:15

“Sessizliğimin Sesi Olur Musun?” projesinin ikincisi,Çatalköy İlkokulu’ndan yapıldı

“Sessizliğimin Sesi Olur Musun?” projesinin ikincisi,Çatalköy İlkokulu’ndan yapıldı
Son Güncelleme :

11 Mayıs 2022 - 13:17

18 views
reklam

Kuzey Kıbrıs Türk Odyologlar Derneği ile Yeşim Sakallılar’ın, ortak projesi olan “Sessizliğimin Sesi Olur Musun?” projesinin ikinci bacağı, okul öncesi 5 yaş öğrencilere yönelik işitme taramaları Çatalköy İlkokulu’ndan yapılmaya başlandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Odyologlar Derneği Başkanı Uzman Odyolog Ali Ferdal ve ekibi tarafından, odyometre test yöntemi ile Çatalköy İlkokulu’nda okul öncesi eğitim alan 5 yaş öğrencilerine işitme taraması yapıldı.

“Sessizliğimin Sesi Olur Musun?” projesi hakkında bilgi veren proje sorumlusu Yeşim Sakallılar, yaşlılar ve çocuklara yönelik 2 bacaklı bir sosyal sorumluluk projesinin ilk etabının Lapta Huzur Evi’nde yaşlılara uygulandığını, ikinci etabının ise okul öncesi eğitim alan 5 yaş çocukları kapsadığını belirterek, projenin hayat bulmasına katkı koyan herkese teşekkür etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy da, projenin Lapta Huzurevi’nden başladığını anımsatarak,Projeyi hayta geçiren Yeşim Sakallılar ve Ali Ferdal’a teşekkürlerini sundu.

Lapta Huzur evindeki taramada işitme kaybı tespit edilen 3 yaşlının tedavilerine Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle başlandığını anımsatan Taçoy, sağlıklı yeni nesillerin yetişmesinde, duyu organı yeterlilik ölçmlerinin yapılmasının önemine işaret ederek, bu uygulamanın ada geneline yayılmasını diledi.

Sağlık Bakanı Ali Pilli de,bu önemli sosyal sorumluluk projesini hayata geçirenlere teşekkür ederek, işitme ve görmede bozukluk yaşayan bireylerin, duyamayacağını, anlayamayacağını, göremeyeceğini, konuşamayacağın, yazamayacağını ve öğrenemeyeceğini kaydetti.

Ülkenin geleceği olan çocukların sağlıklı olmaları ve en iyi eğitimi amalarının önemine vurgu yapan Pilli, bunun için ilgili bakanlıklara , okul idarelerine, ailelere ve tüm topluma görev düştüğünü söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, Çatalköy İlkokulu’ndan başlatılan bu seferberliğin, ülkenin geleceği olan çocukların sağlıklı gelişimi ve iyi yetişmesi için büyük önem taşıdığını kaydederek, bu amaçla çalışan dernek ve vatandaşların katkılarının, kendilerini motive ettiğini belirtti.

Çocukların sağlıklı gelişimlerine yönelik tarama testlerinin büyük önem taşıdığını ancak, devletin bu taramaları ülke geneline taşıyacak imkanlarının kısıtlı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, devletin gerekli imkan ve altyapıları oluşturacağı günlere kadar, devlet sivil toplum ve vatandaşların işbirliğinin önem taşıdığını kaydetti.
BRT

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam