reklam
reklam

Seçim yasakları 16 Kasım’da başlayacak - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

2 Aralık 2022 - 14:11

Seçim yasakları 16 Kasım’da başlayacak

Seçim yasakları 16 Kasım’da başlayacak
Son Güncelleme :

01 Kasım 2022 - 19:45

26 views
reklam

Yüksek Seçim Kurulu 25 Aralık’ta gerçekleşecek yerel yönetim seçimleriyle ilgili takvimi duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun duyurusuna göre, seçimin başlangıç tarihi 16 Kasım. Seçim yasakları da bu tarihte başlayacak.

Seçim takvimine göre, sandık seçmen listeleri askıya alınmasının son günü 20 Kasım. Siyasal partilerin adaylarını saptamasının en son günüyse 25 Kasım. Adaylık için başvurular 28 Kasım’da kabul edilecek.

Adayların geçici ilanı 29 Kasım’da yapılacak. 29 Kasım’da ilçe seçim kurulları da kendi ilçelerinde çıkacak adayları geçici olarak ilan edecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği seçim takvimine göre, adaylar 3 Aralık’ta kesinleşecek. Oy pusulalarının düzenlenmesi ve BRT’deki konuşmalar için adaylar arasında yapılacak adçekme 3 Aralık’ta duyurulacak.

Kesinleşen adaylar YSK tarafından 4 Aralık’ta ilan edilecek. İlçe seçim kurulları da kendi ilçelerinde kesinleşen adayları 4 Aralık’ta duyuracak.

İlçe seçim kurullarında 4 Aralık’ta duvar ilanları için kurayla ad çekilecek.
Siyasal partilerin BRT’de propaganda yapmak için Yüksek Seçim Kurulu’na dilekçe vermelerinin son günü de 4 Aralık olacak.

Oy pusulası ve BRT’deki konuşma sırası için 5 Aralık’ta Yüksek Seçim Kurulu’nda kurayla adçekilecek. Seçim propagandası 5 Aralık’ta başlayacak.

Sandık seçmen listelerinin tamamlanmasının da son günü 5 Aralık olacak.
Takvime göre, seçimlerle ilgili kamuoyu yoklama ve araştırmalarının yayınlanması için son gün 10 Aralık. Seçmen kartlarının ve bilgilendirici broşürlerin dağıtılmasının son günü 22 Aralık. Seçim propagandasının son günü ise 24 Aralık.

KKTC’deki seçmenler 25 Aralık Pazar günü sandık başına gidecek.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam