reklam
reklam

Meclis Genel Kurulu’nda ivedilik istemleri görüşüldü - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

5 Temmuz 2022 - 10:10

Meclis Genel Kurulu’nda ivedilik istemleri görüşüldü

Meclis Genel Kurulu’nda ivedilik istemleri görüşüldü
Son Güncelleme :

06 Haziran 2022 - 15:17

25 views
reklam

Cumhuriyet Meclisi’nde bazı tasarıların komitede ivedilikle görüşülmesi için sunulan tezkereler onaylandı.

Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere oy çokluğuyla kabul edildi. İvedilik istemlerine CTP ve HP milletvekilleri olumsuz oy kullandı.

Bu sırada söz alan CTP milletvekili Erkut Şahali, “Bu tedbir fiyat dengesini değiştirecek. Konuta erişim bugünden zor hale getirecek” dedi.

Bu düzenlemeyle maliyenin gelirlerinin artırılacağını söyleyen Şahali, “Konuta erişimle ilgili refah artacak mı? Bu konunun izahına ihtiyaç var” diye konuştu.

HP milletvekili Ayşegül Baybars, ülkede ciddi bir konut stoku olduğunu belirterek, ülke insanının konut temininde ciddi sorun yaşadığını kaydetti.

Baybars, amacın yabancılara konut satıp devletin gelirlerinin artırılmasının değil, ülke gençlerinin de konut sahibi olabilmesinin sağlanması olması gerektiğini söyledi.

 

İçişleri Bakanı Ziya Öztürkler, ülkede 20-25 bin konut olduğunu ifade ederek, kooperatifler üzerinden ülke insanının da bu konut satışından yararlanması için çalışıldığını kaydetti.

Maliye Bakanı Sunat Atun, konut stokunun eritilmesi için bu tür yasalar yapıldığını söyledi. Atun, ülke gençlerinin makul fiyata ev bulabilmesinin önemli olduğunu ifade ederek, imar maliyetini karşılayacak, toplu konut edindirme projenin Başbakanın gündeminde olduğunu söyledi.

Başbakan Ünal Üstel, ekonomideki çarkların dökülmesi için böyle bir yasa yapıldığını, bunu tamamlayacak yasanın Emlakçılar Birliği yasası olduğunu söyledi.

Konuta talebin arttığını belirten Üstel, “Ülke insanımızın da konut sahibi olabilmesi için sosyal konut projesini hayata geçirmek için çalışacağız” dedi.

-Trafikle ilgili tasarının ivediliğine muhalefet ret oyu verdi

Meclis’te daha sonra Trafik Hizmetlerinin Planlanması, Koordinasyonu ve Denetimi (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın komitede ivedilikle görüşülmesi için sunulan tezkere ele alındı.

İvedilik istemi üzerine söz alan CTP milletvekili Erkut Şahali, devlet mekanizmasını temsil eden kurumların nisap sorunu yaratmasının iyi niyetli olmadığını kaydetti.

Şahali, “Kamu görevlilerinden oluşan bir komitede nisap sorunu oluşması çelişkidir” dedi.

HP milletvekili Jale Refik Rogers, “Komitenin önemli görevleri ve konular teknik. Komitede teknik görüş verecek bilirkişi sayısını artırmak yerine, azaltıyoruz… Bu kabul edilebilir değildir” dedi.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, trafiğin ülkenin en önemli sorunlarından olduğunu belirterek, “Bir türlü üstesinden gelemiyoruz, sorunlar artarak devam ediyor” dedi.

Arıklı, trafik için kurulan komitenin zaman içinde işlevini yerine getirmediğini, en son toplantının 2021’de yapıldığını söyledi. Arıklı, komitenin daha etkin hale getirmek için böyle bir yasal düzenleme yaptıklarını ifade etti.

Meclis’te daha sonra Meclis Başkanı Zorlu Töre’nin sunduğu Rauf Raif Denktaş (Anısını Koruma ve Yaşatma) Yasa Önerisi’nin komitede ivedilikle görüşülmesine ilişkin tezkere de Genel Kurulda kabul edildi.

Töre, “Yasa üzerinde komitede görüşmeler yapılacak. Yasa da tamamlanır ve bir eksiklik giderilmiş olur. Bu halka hizmet eden liderleri unutmak, ihmal etmek yanlış olur. Başta Dr. Küçük, Denktaş’a, şehitlerimize görevlerimizi yerine getirmek zorundayız” dedi.

Öte yandan UBP milletvekilleri Oğuzhan Hasipoğlu, Emrah Yeşilırmak ve Ahmet Savaşan; İzlem Gürçağ Altuğra ile Ziya Öztürkler’in bakan olması nedeniyle boşalan komite üyeliklerine görevlendirildi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam