reklam
reklam

Meclis Başkanı Töre’den Gaziler Günü mesajı - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

29 Eylül 2022 - 14:35

Meclis Başkanı Töre’den Gaziler Günü mesajı

Meclis Başkanı Töre’den Gaziler Günü mesajı
Son Güncelleme :

18 Eylül 2022 - 18:42

20 views
reklam

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Atatürk’e “Gazi” unvanının verilişinin yıl dönümü olan Gaziler Günü nedeniyle mesaj yayımladı

Töre mesajında, “Aziz Türk milletinin tarihi, vatan uğruna canlarını ortaya koyan şehit ve gazilerimizin destanlarıyla doludur. ‘Ölürsek şehit, kalırsak gazi’ diyerek çıkılan savaş meydanlarında kahraman Mehmetçiklerin ve Mücahitlerin milletimize kazandırdıkları nice zaferler vardır. ifadelerini kullandı.

Türk Kurtuluş  Savaşı’ndaki en önemli zaferlerden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazi” unvanı ve “mareşal” rütbesi verildiğini kaydeden Töre, bu tarihe atfen her yıl 19 Eylül’ün  Gaziler Günü olarak kutlandığına dikkat çekti.

Töre mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Bu önemli gün, şehadete koşarken gazilik makamına eren kahramanlarımıza olan minnet duygumuzun daha da kuvvetlenmesine vesile olmaktadır. Onlardan aldığımız manevi miras ve onların tarihe kazınan kahramanlıkları, özellikle genç nesillerimizin milli değerlerimizi daha çok benimsemelerine katkı sunmakta, geleceğe dair beslediğimiz büyük umutların meşalesini yakmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm gazilerimizi tebrik ediyor, ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam