reklam
reklam

“Kıbrıs Barış Harekâtı sadece Kıbrıs’ın değil, dünya tarihinde örnek alınan bir harekât olmuş ve çeşitli askeri okullarda bir ders olarak okutulmuştur” - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

2 Aralık 2022 - 12:17

“Kıbrıs Barış Harekâtı sadece Kıbrıs’ın değil, dünya tarihinde örnek alınan bir harekât olmuş ve çeşitli askeri okullarda bir ders olarak okutulmuştur”

“Kıbrıs Barış Harekâtı sadece Kıbrıs’ın değil, dünya tarihinde örnek alınan bir harekât olmuş ve çeşitli askeri okullarda bir ders olarak okutulmuştur”
Son Güncelleme :

03 Kasım 2022 - 17:50

20 views
reklam

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Van Vali Yardımcısı Murat Yayabaşı ve Van’dan gelen Kıbrıs gazilerini kabul ederek görüştü.

Kabuldeki konuşmasında, kendisine yapılan bu anlamlı ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, gazilerin baş tacımız olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın, bizim için bir dönüm noktası olduğunu belirterek eğer barış harekâtı gerçekleşmemiş olsaydı Kıbrıs’ta tek bir Türk’ün dahi kalmayacağını ve Doğu Akdeniz’de bir Türk devleti olmayacağını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü;

“Burası büyük ihtimalle bir Yunan adası olacaktı. Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemdeki liderlerinin talimatıyla Türk Silahlı Kuvvetleri adaya çıkarma yapmıştır. Mehmetçik, bir kahramanlık destanı yazmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı sadece Kıbrıs’ın değil, dünya tarihinde örnek alınan bir harekât olmuş ve çeşitli askeri okullarda bir ders olarak okutulmuştur. Mehmetçik, yıllarca direnen mücahit ve Kıbrıs Türkü ile birlikte 20 Temmuz günü bir tarih yazmıştır.

Bizim gazilerimize vatan borcumuz vardır. Kıbrıs Türk halkının kalbindeki yeriniz müstesnadır. Kıbrıs’taki Türk varlığının devamı için yeni siyasetimizi, Türkiye Cumhuriyeti’nin de desteğiyle büyün dünya ile paylaşıyoruz. Şimdiye kadar uluslararası baskı ve oyunlarla bizi tehlikeli bir sürece sokmak istediler. Biz, Rum-Yunan ikilisinin oyununa gelmeyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin dik duruşu, bütün bu oyunları bozmaktadır. Sizi, KKTC’de görmekten dolayı büyük bir memnuniyet duymaktayım.”

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam