reklam
reklam

Euro Bölgesi’nde, yıllık enflasyon yüzde 5 ile rekora ulaştı - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

17 Mayıs 2022 - 08:51

Euro Bölgesi’nde, yıllık enflasyon yüzde 5 ile rekora ulaştı

Euro Bölgesi’nde, yıllık enflasyon yüzde 5 ile rekora ulaştı
Son Güncelleme :

18 Ocak 2022 - 12:51

reklam

Euro Grubu Başkanı ve İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, Euro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin maliye bakanlarının Brüksel’de gerçekleştirdiği Euro Grubu toplantısı bitiminde açıklamalarda bulundu.

Toplantıda çok sayıda bakanın artan enflasyon konusunu gündeme getirdiğini belirten Donohoe, “Fiyatlardaki artışın ve özellikle yüksek enerji maliyetlerinin vatandaşlar ve işletmeler üzerindeki zorluklarını anlıyoruz.” diye konuştu.

Donohoe, artan fiyatların yaşam standartlarını etkilediğinin de farkında olduklarını ve buna uygun önlemler almaya çalıştıklarını belirterek, “Yüksek enflasyon seviyelerinin önceki öngörülerimizden daha uzun bir süre devam etmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Tedarik zincirlerinin gelişme gösterdiğini ve tasarruf seviyelerinin makul düzeylere döndüğünü aktaran Donohoe, “Mevcut enflasyonist baskıların bu yıl içinde azalmaya başlayacağına inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Euro Bölgesi’nde, aralık ayında yıllık enflasyon yüzde 5 ile kayıtlardaki en yüksek seviyesine ulaştı.

Enflasyon söz konusu dönemde Almanya’da yüzde 5,7, İspanya’da yüzde 6,7, Hollanda’da yüzde 6,4, Belçika’da yüzde 6,5 olarak ölçüldü.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam