reklam
reklam

Ertuğruloğlu TDT Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’i ziyaret etti - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

29 Ocak 2023 - 00:24

Ertuğruloğlu TDT Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’i ziyaret etti

Ertuğruloğlu TDT Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev’i ziyaret etti
Son Güncelleme :

17 Ocak 2023 - 18:33

23 views
reklam

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, İstanbul’a bir ziyaret gerçekleştirerek Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Kubaniçbek Ömüraliyev ile makamında biraraya geldi. Ziyaret, KKTC yetkilileri tarafından Türk Devletleri Teşkilatı’na Genel Sekreteri ve Sekreterya nezdinde gerçekleştirilen ilk üst düzey ziyaret özelliğini taşıyor.

Bakan Ertuğruloğlu, görevine yeni atanan Genel Sekreter’e gerçekleştirdiği nezaket ziyaretinde, ülkemizin Türk Dünyası içinde hak ettiği yeri almasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Ertuğruloğlu, yeni dönemde KKTC ile Türk Devletleri Teşkilatı’na arasındaki işbirliği ve diyaloğun her alanda artarak devam etmesi için bakanlığın üzerine düşeni yapacağını ifade etti.

Ertuğruloğlu konuşmasında, “Ülkemiz, 11 Kasım 2022 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde düzenlenen TDT 9. Zirve Toplantısı’nda Macaristan ve Türkmenistan’dan sonra, KKTC olarak, Anayasal ismiyle üçüncü Gözlemci Üye Ülke olarak teşkilata kabul edilmişti. Söz konusu tarihten sonra teşkilatın toplantı, etkinlik ve faaliyetlerine aktif katılım sağlamaya başladı” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı, Türk Devletleri Teşkilatı Gözlemci Üyeliği’nin, ülkemizin İslam İşbirliği Teşkilatı ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’ndan sonra uluslararası örgütler nezdinde kazandığı üçüncü temsiliyet olduğunu söyledi.

Ertuğruloğlu, İstanbul’daki temaslarını tamamlamasının ardından yurda dönecek.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam