reklam
reklam

Erdoğan’ın Yahudi düşmanı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

19 Haziran 2021 - 03:37

Erdoğan’ın Yahudi düşmanı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz

reklam
Erdoğan’ın Yahudi düşmanı açıklamalarını şiddetle kınıyoruz
Son Güncelleme :

19 Mayıs 2021 - 17:57

17 views
reklam

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’in Kudüs ve Gazze’ye yönelik saldırılarına yönelik tepkisine ilişkin bir açıklama yaptı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Erdoğan’ın “Yahudi halkına karşı düşmanca” ifadeler kullandığını belirterek, “menfur” olarak nitelediği bu söylemi güçlü bir şekilde kınadıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pazartesi günkü açıklamasında İsrail için “katil devlet” ifadesini kullanmış ve ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak ilan etmelerinin İsrail’in kan dökme iştahını artırdığını savunmuştu.

ABD açıklamasında Erdoğan’ın sözleri Türkçede “Yahudi düşmanı” anlamına gelen “antisemitist” olarak niteleniyor.

Price tarafından Salı günü yapılan resmi açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve diğer Türk liderleri şiddeti daha fazla kışkırtabilecek sözlerden kaçınmaya çağırıyoruz” denildi.

Türkiye’ye, İsrail ile Filistin arasındaki çatışmayı sona erdirmek için ABD’ye katılması çağrısının yapıldığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Antisemitist dilin hiçbir yerde yeri yok. ABD, tüm biçimleriyle antisemitizmle mücadele etme konusunda kararlığa sahip. Antisemitizme sıklıkla eşlik eden, şiddeti ve antisemitizmi destekleyen tehlikeli yalanları da ciddiye alıyoruz. Yalanlara daima gerçeklerle karşı koymalı ve nefret suçlarına adaletle cevap vermeliyiz.”

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam