reklam
reklam

Erdoğan ile Biden Madrid’de görüştü - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

16 Ağustos 2022 - 19:03

Erdoğan ile Biden Madrid’de görüştü

Erdoğan ile Biden Madrid’de görüştü
Son Güncelleme :

30 Haziran 2022 - 8:28

31 views
reklam

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen 32’inci NATO Zirvesi’nin sonuç bildirisi yayımlandı.

 

Bildiride, İsveç ve Finlandiya’yı ittifaka katılmaya davet etme kararı alındığı ve katılım protokollerini imzalama konusunda uzlaşıldığı belirtildi.

 

Bildiride, NATO’nun açık kapı politikasına bağlılık teyit edilerek, “Finlandiya ve İsveç’i NATO üyeleri olmaya davet etme kararı aldık ve katılım protokollerini imzalama konusunda anlaştık. İttifaka her katılımda müttefiklerin meşru güvenlik endişelerinin karşılanması hayati önem taşımaktadır. Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki üçlü muhtırayı memnuniyetle karşılıyoruz. Finlandiya ve İsveç’in katılımı bu ülkeleri daha güvenli, NATO’yu daha güçlü ve Euro-Atlantik bölgesini daha emniyetli yapacak. Katılım süreci dahil olmak üzere Finlandiya ve İsveç’in güvenliği ittifak için doğrudan önem taşımaktadır.” ifadesi yer aldı.

 

Bu arada, NATO Zirvesi’ne katılmak üzere Madrid’de bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile biraraya geldi.

İki liderin gündeminde ikili ilişkiler ve F-16’lar konuları yer aldı.

 

Biden başbaşa görüşme öncesi, “İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelik sürecinin ilerlemesine izin verilmesi” dolayısıyla Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Biden, “Harika bir iş yapıyorsunuz. Size teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Ukrayna savaşında denge politikası yürütme gayretinde olduklarını belirterek “Diplomasiyle Ukrayna tahılını ülkeden çıkarmayı umuyoruz” dedi.

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam