reklam
reklam

Çavuşoğlu’ndan eleştirilere yanıt - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

16 Ağustos 2022 - 18:35

Çavuşoğlu’ndan eleştirilere yanıt

Çavuşoğlu’ndan eleştirilere yanıt
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2022 - 18:45

29 views
reklam

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV’deki canlı yayında Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Madrid’de Rum lideri Nikos Anastasiadis ile ayaküstü diyaloğuna yönelik eleştirileri de yanıtladı.

Çavuşoğlu, “Birisi var diye oradan kaçmak olmaz. O zaman BM’den de kaçalım, AB toplantılarına da katılmayalım. Bu bir transatlantik yemeğidir, gayriresmidir. Zirve marjında olmuştur ama zirveyle bağlantısı yoktur” ifadelerini kullandı.

Ev sahibi İspanya’nın düzenlediği yemeğin bir benzerinin BM Genel Kurulu kapsamında dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Gayriresmi ortamlarda, Rum tarafından kişilerle karşılaştığımız oluyor. Onların gelip bize yanaşmaya çalıştıkları da oluyor. Görünce her şeyden önce insani görev nedir; bir insana ‘merhaba’ demektir. Bu da denir. Orada görüşme talebine de Sayın Cumhurbaşkanımızın ne cevap verdiği de ortadadır.”

Bu tarz diyalogların Rum tarafını tanımak anlamına gelmediğinin altını çizen Çavuşoğlu, “BM marjında karşılaştığımız zaman Cumhurbaşkanımız, Anastasiadis ile sohbet ediyor ayaküstü, onların Dışişleri Bakanı’yla ben karşılaşınca sohbet ediyoruz. Neticede görüş ayrılıklarımız, sorunlarımız olsa da bunları hiç konuşmayacağız, selam vermeyeceğiz anlamına gelmez. Bunları başka yere çekmeye hiç gerek yok.” dedi.

 

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam