reklam
reklam

Çavuşoğlu: KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olması tarihi bir adımdır - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

28 Kasım 2022 - 05:08

Çavuşoğlu: KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olması tarihi bir adımdır

Çavuşoğlu: KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olması tarihi bir adımdır
Son Güncelleme :

24 Kasım 2022 - 9:22

17 views
reklam

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen “Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası” konulu konferansta yaptığı konuşmada Kıbrıs konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu, 11 Kasım’da Semerkant’ta yapılan Türk Devletleri Teşkilatı toplantısı neticesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözlemci olarak yerini aldığını ve bunun da tarihi bir adım olduğunu anlattı.

Avrupa Birliği’nin, ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na gözlemci üye olmasına ilişkin verdiği tepkilere de değinen Çavuşoğlu, “AB’nin ABD’nin, Yunanistan’ın ve GKRY’nin rahatsızlığı olabilir ama biz onlar rahatsız olacak diye adım atmaktan korkarsak birliği sağlayamayız. Türk devletlerini tehdit ettiler, baskı yaptılar ama Türk dünyasının artık bu tür tehdit ve baskılara boyun eğmeyeceğini görmüş oldular” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin her coğrafyayla ilişki kurabilen nadir ülkelerden biri olduğunu da belirterek, kurdukları bu iletişimi kazan-kazan anlayışıyla her iki tarafın da yararına somut adımlarla dönüştürmeleri gerektiğini ifade etti.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam