reklam
reklam

“Anastasiadis iki devletli çözüm dedi” - Kibris Dijital HaberKibris Dijital Haber

2 Şubat 2023 - 07:32

“Anastasiadis iki devletli çözüm dedi”

“Anastasiadis iki devletli çözüm dedi”
Son Güncelleme :

04 Ekim 2021 - 9:11

245 views
reklam

TDP Başkanı Cemal Özyiğit “Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in kapalı kapılar ardında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da iki devletten söz ettiğini” söyledi.

Türkiye’nin Crans Montana’da müzakerelere açık olduğunu, Kıbrıs sorununun çözümü için birçok adım attığını söyleyen Özyiğit “Türk yetkililer Crans Montana’daki müzakerelerde oldukları sürece samimiydiler” dedi.

Özyiğit şöyle devam etti “Türkiye Crans Montana’ta ilk kez garantileri görüşmeyi kabul etti ve sayın Anastasiadis İsviçre’den ayrıldığında artık federasyon müzakere edilmediğine vurgu yaptı, Sayın Akıncı’dan aynı şeyi yapmasını istedi. Sayın Akıncı kabul etmedi ve geçen Ekim ayında başkanlık seçimlerinin sonucu maalesef biraz öyle geldi, yani Erdoğan’ın arzuladığı gibi.”

Cemal Özyiğit, Anastasiadis’in hareketleri ve samimiyeti konusunda kaygı duyduğunu belirterek “2004’te Annan planından yana olmasına rağmen Cenevre’de ve özellikle de kapsamlı bir çözüm çerçevesine çok yakın olduğumuz Crans Montana’da 7 Temmuz 2017’de kalktı ve gitti” dedi.

reklam

YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

reklam
reklam